W 1930 roku Polska odniosła jeden z największych sukcesów sportowych o okresie międzywojennym.  W odbywającej się w Hamburgu 3 Olimpiadzie Szachowej, reprezentacja Polski okazała się bezkonkurencyjna. Zdobyła złoty medal, a jej niekwestionowanym liderem był Akiba Rubinstein.

Rubinstein

Rodzinnymi stronami Akiby Rubinsteina były okolice Łomży. Młody Rubinstein wychowywał się na Podlasiu i tam odnosił pierwsze wygrane. Jednak Białystok i okoliczne miasta nie należały do ośrodków, w których mógłby w pełni rozwinąć swój talent.  Akiba Rubinstein szybko zrozumiał, że jeżeli chce odnieść sukces, musi przenieść się do miasta, w którym wyrobi sobie markę. Jego wybór padł na Łódź.

Dzisiejsza stolica województwa na początku XX wieku była znanym w całym Imperium Rosyjskim ośrodkiem szachowym.  Wielkie fortuny fabrykanckie i masy ludzi pracujących w fabrykach sprzyjały powstawaniu towarzystw sportowych.  Także szachowych, skupiających głównie inteligencję.  Szybko się okazało, że nie brakuje w Łodzi geniuszy szachownicy. Do nich dołączył w 1901 roku zaledwie 21 – letni Akiba Rubinstein.

W Łodzi rozbłysła gwiazda Rubinsteina. Jako gracz Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej wygrywał turnieje w Niemczech i Rosji.  Gdy opuszczał miasto włókniarzy w 1910 roku miał już status arcymistrza szachowego. Potwierdził go w późniejszych latach, szczególnie w Niepodległej Polsce, zdobywając Mistrzostwo Polski w 1927 roku i złoty medal Olimpiady Szachowej w 1930 roku.

Rzeszewski

W 1917 roku Akiba Rubinstein mierzył się w pojedynku ze złotym dzieckiem, Samuelem Rzeszewskim. Chłopak miał wówczas zaledwie 6 lat, urodził się w 1911 roku w Ozorkowie. Środowisku szachowemu objawił się dwa lata wcześniej. W trakcie wojny zdolności Rzeszewskiego zaintrygowały jednego z niemieckich generałów, który zaprosił go do siebie na partyjkę. Niemiec przegrał.

Mecz z Rubinsteinem to były za wysokie progi nawet dla genialnego chłopca. Przegrał pojedynek z arcymistrzem, który był zachwycony umiejętnościami Rzeszewskiego i przepowiedział mu tytuł Mistrza Świata. Jak pokazała historia, Rzeszewski nigdy go nie zdobył.  Nie przeszkodziło mu to w zrobieniu wielkiej kariery. Po zakończeniu Wielkiej Wojny rodzice Samuela postanowili pomóc synowi w drodze do sukcesu. Doszli do słusznego wniosku, że najlepsze miejsce na rozwój chłopca będzie po drugiej stronie Atlantyku, z dala od zniszczonej Europy. W 1920 roku rodzina Rzeszewskich wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, rozpoczynając nowy rozdział w życiu Samuela.

Łukasz Śwituniak

Show Buttons
Hide Buttons

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego © 2019

100lat.lodzkie.pl