Siedziba Teatru Wielkiego w Łodzi została oficjalnie oddana do użytku 19 stycznia 1967 roku. Historia Teatru jako instytucji kultury rozpoczęła się jednak rok wcześniej. W 1966 roku została powołana w miejsce Opery Łódzkiej, która była jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych Łodzi i regionu. Jakie były jej korzenie?

 

Był zespół operowy, który nie posiadał własnej siedziby. Korzystał z gościny innych łódzkich scen. W ten sposób przygotowano premierę pierwszej opery dla mieszkańców Łodzi i okolic, która odbyła się 18 października 1954 roku. Premierowym spektaklem był “Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Cieszył się dużym zainteresowaniem i to nawet pomimo tego, że nie został odegrany w całości. Łódzka opera nie posiadała bowiem sekcji tanecznej, nie było komu wykonać finałowego mazura w ostatnim akcie przedstawienia. Pierwszy balet Opera Łódzka wystawiła dopiero trzy lata później, w 1957 roku. Do organizacji grupy baletowej zatrudniono wybitnego choreografa, Feliksa Parnella.

W tym miejscu zatrzymamy opowieść. Jeżeli chcecie poznać ją bliżej i przekonać się, jak rozwijał się Teatr Wielki w Łodzi w kolejnych dekadach, zapraszam na wycieczkę po Muzeum Cyfrowym Opery Łódzkiej.
Zaczniecie ją, klikając poniższy przycisk.

Wejdź do Cyfrowego Muzeum
Show Buttons
Hide Buttons

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego © 2019

100lat.lodzkie.pl